Co je komedogenní olej?

Komedogenní oleje jsou ty, které mohou často způsobovat komedony (pupínky) , a logicky nekomedogenní naopak komedony nezpůsobují.

Je důležité si uvědomit, že nejen pleťové přípravky a jejich složení mají vliv na tvorbu komedonů. Za vším totiž věží hlavně typ pleti a velikost pórů. Sušší pleť má menší póry a ty nevylučují tolik mazu, který by mohl pomoct vytvořit onu “zátku”. Mastnější pleť má naopak póry větší a vylučuje více kožního mazu.

Také typ produktu ovlivňuje jeho komedonitu. Čistič nebo odličovač, který necháváme na pleti maximálně pár minut a poté ho smyjeme, nemá skoro šanci napomoci ucpávání pórů. Naopak sérum, krém či pleťový olej, který na pleti necháváme hodiny, může ucpání póru napomoci.

Na internetu najdete spoustu tabulek ingrediencí a jejich stupně komedogenity, přičemž stupnice se pohybuje od 0 (nekomedogenní) až do 5 (vysoce komedogenní). Prosím, mějte na paměti, že se nejedná o žádná exaktní čísla a každá pleť může reagovat na každou ingredienci jinak. Různé zdroje také mohou uvádět různé stupně komedogenity toho samého oleje. Proto se raději řídím obsahem kyseliny linolové a kyseliny olejové v olejích.

Pokud ale máte smíšenou/mastnou/aknózní pleť, pomůže vám tento přehled alespoň v základní orientaci, čemu se vyhnout a co naopak v pleťové péči vyhledávat. Já osobně takovou pleť mám a když se koukám na ingredience nějakého přípravku, nechci, aby obsahoval nějakou složku, která má míru komedogenity víc jak 2 (platí nejen pro oleje, ale i pro další ingredience).

 

Stupeň komedogenity dle odborné literatury

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení