Co je komedogenní olej?

Komedogenní oleje jsou ty, které mohou často způsobovat komedony (pupínky) , a logicky nekomedogenní naopak komedony nezpůsobují.

Je důležité si uvědomit, že nejen pleťové přípravky a jejich složení mají vliv na tvorbu komedonů. Za vším totiž věží hlavně typ pleti a velikost pórů. Sušší pleť má menší póry a ty nevylučují tolik mazu, který by mohl pomoct vytvořit onu “zátku”. Mastnější pleť má naopak póry větší a vylučuje více kožního mazu.

Také typ produktu ovlivňuje jeho komedonitu. Čistič nebo odličovač, který necháváme na pleti maximálně pár minut a poté ho smyjeme, nemá skoro šanci napomoci ucpávání pórů. Naopak sérum, krém či pleťový olej, který na pleti necháváme hodiny, může ucpání póru napomoci.

Na internetu najdete spoustu tabulek ingrediencí a jejich stupně komedogenity, přičemž stupnice se pohybuje od 0 (nekomedogenní) až do 5 (vysoce komedogenní). Prosím, mějte na paměti, že se nejedná o žádná exaktní čísla a každá pleť může reagovat na každou ingredienci jinak. Různé zdroje také mohou uvádět různé stupně komedogenity toho samého oleje. Proto se raději řídím obsahem kyseliny linolové a kyseliny olejové v olejích.

Pokud ale máte smíšenou/mastnou/aknózní pleť, pomůže vám tento přehled alespoň v základní orientaci, čemu se vyhnout a co naopak v pleťové péči vyhledávat. Já osobně takovou pleť mám a když se koukám na ingredience nějakého přípravku, nechci, aby obsahoval nějakou složku, která má míru komedogenity víc jak 2 (platí nejen pro oleje, ale i pro další ingredience).

 

Stupeň komedogenity dle odborné literatury