Akné, téma, které nás může provádět jak v pubertě, tak i v pozdějším věku. Nemusíme se bavit jen o akné na obličeji, ale určitě nejedna z nás zažila i akné na zádech. Co s tím? Mačkat pupínky nebo nemačkat? A co třeba orgánová mapa na obličeji - je to fakt? Na to nám v dnešním článku odpoví paní dermatoložka MUDr. Jankovičová.
Akné na zádech, co s tím ?
Akné na zádech má různé příčiny, nejčastěji se setkávám s tou, že akné vzniká třením oděvu o kůži při sportu nebo tehdy, pokud je oblečení příliš přiléhavé. Velmi častou příčinou je nadměrné pocení.
Mycí gely s kyselinou salicylovou a glykolovou můžete použít jak na obličej, tak na záda.
Nejčastěji se na projevy aplikují přípravky na lékařský předpis s retinoidy nebo benzoylperoxidem.
Co na výsev aknózních projevů na krku, když na obličeji skoro žádné projevy nemám?
Akné na krku se může tvořit z mnoha důvodů. Hlavní příčinou je obvykle nadměrná produkce mazu v pórech, což vede k jejich ucpávání a vzniku zánětu. Některé další faktory, které mohou způsobit akné na krku, zahrnují:
- Hormonální změny: podobně jako v případě akné na obličeji mohou hormonální změny v těle, jako jsou ty během puberty, těhotenství nebo menstruačního cyklu, zvýšit produkci mazu a vést k akné.
- Zpocená kůže na krku může podporovat množení bakterií a ucpávání pórů.
- Tření: opakované tření oblečením nebo předměty, jako jsou například šperky, mohou dráždit kůži na krku a způsobit akné.
- Dále kosmetika a parfémy
- Pozor na nedostatečné odstranění make-upu z kůže, může vést k ucpání pórů a vzniku akné.
Základem je vždy čištění pleti mycím gelem, přípravky na aknózní pleť a hlavně pupínky nemačkat! Na krku je kůže jemná a pupínky se často zanítí a jizví. Neparfemujte se a nenoste oděv přiléhající ke krku, dokud se projevy nezhojí.
Když tedy nemačkat pupínky, tak co s nimi dělat? Je možné se jich nějak zbavit bez mačkání
Mačkání pupínků se nedoporučuje, protože velký tlak na malou plochu vede k rozšíření zánětu do okolí, následně ke vzniku infekce a jizvení. Ale protože vím, že to každý z nás čas od času dělá, dám vám několik tipů, jak to dělat bez trvalých následků:
1) Před mačkáním pupínků si umyj ruce, poté obličej mycím gelem na aknózní pleť, důkladně vše opláchni vodou.
2) Obličej můžeš napařit, aby došlo ke změkčení pleti a pupínek byl snadněji odstranitelný.
3) Vyber ten vhodný pupínek - ten s bílou čepičkou. Nikdy nevymačkávej červený tuhý a bolavý. Infekce se rozšíří do okolí z malého projevu je rázem obr.
4) Pupínek lehce mačkej ze stran přes kapesník nebo gázu, nikdy ne nehty nebo nesterilními nástroji.
5) Použij jemný tlak, aby se z pupínku dostal maz a případný hnis.
6) Poté ošetřené místo omyj mycím gelem a použij krém na aknózní pleť.
Pokud máte zanícených pupínků více, navštivte dermatologa, aby vám doporučil terapii dle projevů a dalších faktorů.
Správně zvolená léčba vede k eliminaci stávajících projevů akné a pomáhá předcházet těm novým.
Nevíte co na akné u chlapců? Syn 14 let, akné má na obličeji a na zádech.
Léčba akné na obličeji a zádech se obecně neliší v závislosti na pohlaví. Režimová opatření platí pro dívky i chlapce stejná.
Občas u chlapců volíme kombinované přípravky tzv. 2v1, protože pokud mají produktů na pleť velké množství, mám vypozorováno, že se snižuje compliance (spolupráce pacienta).
Základem je čištění pleti přípravky s kyselinou salicylovou, která má keratolytické a protizánětlivé vlastnosti a pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a čistit zacpané póry.
Existuje široká škála místních krémů a gelů na problematickou pleť, obsahujících různé kombinace léčivých látek. Jsou dostupné bez předpisu.
Při výběru produktů na léčbu akné je důležité vzít v úvahu individuální potřeby a citlivost pokožky. U některých lidí mohou být určité složky příliš dráždivé, a proto je vhodné hledat ty, které budou dobře snášeny.
Na recept jsou vhodné přípravky s:
Benzoylperoxidem: keratolytikum a antibakteriální činidlo. Používá se k ovlivnění tvorby mazu a zabíjení bakterií spojených s akné.
Retinoidy: retinol nebo tretinoin, jsou deriváty vitamínu A. Používají se pro ovlivnění procesu keratinizace, snižují tvorbu mazu a bojují proti zánětu.
Antibiotika: V některých případech se mohou používat ty, které snižují množení bakterií spojených s akné. Většinou bývají součástí kombinovaných přípravků.
Pokud máte závažnější problémy s akné, je vhodná konzultace s dermatologem.
Do jakého věku se člověku může dělat akné ? Budu mít už třeba ve 40 klid ?
Akné není omezeno věkem a může se objevit u lidí v různých fázích života. Nejčastěji se akné projevuje během puberty a dospívání, kdy dochází k významným hormonálním změnám. Nicméně i dospělí, včetně těch ve věku 40 let a starších, se mohou potýkat s akné.
Existuje několik faktorů, které mohou ovlivnit vznik akné u dospělých:
Hormonální změny: hormonální nerovnováha v těle může vést k nadměrné tvorbě mazu a zhoršit akné. U žen se často vyskytuje akné spojené s menstruačním cyklem, těhotenstvím, perimenopauzou nebo menopauzou.
Genetika: sklon k akné může být geneticky podmíněný. Pokud vaši rodiče nebo sourozenci měli akné, je pravděpodobnější, že se s ním budete také potýkat.
Stres: stres může ovlivnit hormonální rovnováhu a zhoršit akné. Dospělí často čelí různým stresovým faktorům, které mohou mít vliv na stav jejich pleti.
Kosmetika a produkty na péči o pleť: používání nevhodných kosmetických produktů s komedogenními nebo agresivními složkami, může zhoršit akné.
U některých jedinců může vymizet, u jiných zase přetrvávat. Každý člověk je jedinečný a reakce pokožky na hormonální změny, stres a další faktory jsou různé.
Pokud se potýkáte s akné ve 40 letech, je stále možné najít účinnou léčbu a péči o pleť. Konzultace s dermatologem vám může pomoci vybrat nejvhodnější léčebný plán, který je přizpůsoben vašim individuálním potřebám.
Zdoj: https://zena-in.cz/clanek/oblicej-jako-zrcadlo-organismu-podivejte-se-kde-pupinky-znaci-problem
Orgánová mapa obličeje a akné.
Orgánová mapa obličeje pochází z tradiční čínské medicíny. Tvrdí, že akné v jednotlivých částech obličeje odráží problémy v určitých orgánech těla. Akné na čele by mohlo znamenat problémy se zažíváním nebo se střevy a akné na bradě poukazovat na hormonální nerovnováhu. Tato mapa nemá vědecký základ, proto se na ni při hledání příčiny akné nespoléhej.
Děkujeme za pozornost! V příštím článku se podíváme na akné a hormony, což byly jedny z nejčastějších dotazů.
A taky děkujeme paní doktorce Jankovičové za spolupráci.